تبلیغات X

بزرگترین فروشگاه آنلاین کیف های دست دوز زنانه
شیک ترین و زیباترین کیف ها در مدل ها و طرح های مختلف با بهترین مواد

15 نکته ای که باید درباره چای بدانید - مجله دانش
X
تبلیغات
رایتل
موضوعات متنوع
شنبه 20 تیر‌ماه سال 1388
15 نکته ای که باید درباره چای بدانید

15 نکته ای که باید درباره چای بدانید :

tea_wand

 

۱- تاثیر چای بر دندان

چای برای سلامت دهان و دندان مفید است . بررسی های اخیر پژوهشگران دانشگاه شیکاگو نشان داده است پلی فنل موجود در چای سیاه با غیر فعال کردن آنزیم های باکتری های دهانی ، موجب عدم فعالیت آنها شده و در نتیجه پلاک های دندانی غیر فعال شده و از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می شود . البته در این بررسی چای سیاه به صورت یک دهان شویه استفاده شده است اما نوشیدن چای هم به از بین بردن پلاک ها کمک می کند .

چای به علت داشتن مقدار قابل ملاحظه ای تانن و فلوئوراید ، از فساد ، پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها جلوگیری می کند . بررسی های دانشمندان ژاپنی نشان داده کودکانی که چای می نوشند خیلی کم به پوسیدگی و کرم خوردگی دندان دچار می شوند . ژاپنی ها به تازگی یک نوع خمیر دندان ساخته و به بازار عرضه کرده اند که پایه ساخت آن تانن است .

شاید علت این تصور غلط مواد قندی و شیرین کننده هایی است که همراه چای مصرف می شود و موجب پوسیدگی دندان ها می شود . بهتر است چای را بدون قند بنوشید ، یا قند یا شکر را به صورت حل شده در چای مصرف کنید و برای جلوگیری از پوسیدگی و رنگ گرفتن دندان ها بعد از صرف چای دهان و دندان های تان را با آب بشویید .


۲- تاثیر چای بر قلب

نوشیدن چای به بیماران قلبی توصیه می شود . چای از ایجاد لخته های خطرناک خون که به حملات قلبی و سکته منجر می شود پیشگیری می کند . مطالعات نشان می دهد که سطح چربی خون و فشار خون برخی مصرف کنندگان چای پایین تر از دیگران است . دانشمندان روسی پس از اجرای طرح های تحقیقاتی گسترده روی بیماران دریافته اند که چای ، آثار نیرومندی برای به تاخیر انداختن پیشرفت تصلب شرایین و تقویت عروق مویین و رقیق کردن خون و کاهش فشار خون دارد . تحقیقات دیگر نیز آثار مفید چای را در حمایت عروق قلبی تایید می کند . در اواخر سال های 1960 دانشمندان آزمایشگاه لارونس لیومور در دانشگاه کالیفرنیا میزان تصلب شرایین در شریان های قلب حدود 300 نفر از قفقازی ها که عادت به خوردن قهوه داشتند و 100 نفر چینی که چای می نوشیدند را اندازه گیری کردند . نتایج این مطالعه 14 ساله نشان داد ، گروهی که چای می نوشیدند یک سوم کمتر از گروهی که قهوه مصرف می کردند دچار آسیب های قلبی و عروقی شده اند . همچنین چای ، مخصوصاً چای نه چندان پررنگ ، از تشکیل آتروما ( تشکیل پلاک های انسداد عروقی ) در آئورت جلوگیری می کند . نتیجه یک آزمایش که در آن تعدادی خرگوش به عنوان نوشابه چای خورده اند ، نشان داد که این خرگوش ها نسبت به خرگوش هایی که آب ساده خورده اند کمتر دچار ناراحتی و آسیب آئورت شده اند . تحقیقات ژاپنی ها در سال های 1980 نشان می دهد که چای ، کلسترول و تری گلیسرید خون را کاهش می دهد .

 

۳- تاثیر چای برجذب آهن

مصرف چای بعد از غذا ، به هضم غذا به ویژه غذاهای چرب کمک می کند . تانن موجود در چای از جذب زیاد آهن پیشگیری می کند ، به همین دلیل نوشیدن روزانه یک فنجان چای به بیماران مبتلا به هموکروماتوز توصیه می شود . البته توصیه می شود نوشیدن چای 2 ساعت بعد از غذا باشد .

 

۴- تاثیر چای براعصاب

بعضی ها چای می نوشند چون معتقدند چای خاصیت آرام بخش دارد اما بعضی ها هم می گویند چای شادی آور و نشاط آور است واقعیت این است که هردوی این صحبت ها درست است . چای تا پیش از دو دقیقه از دم کشیدن اثر محرک دارد اما پس از مدتی به تدریج از خاصیت محرک بودن آن کمتر شده و خاصیت آرامش بخشی آن بیشتر می شود . پس از گذشت پنج دقیقه از دم کشیدن چای ، بیشتر کافئین چای خارج می شود .

 

۵ – چای ضد سرطان است

چای 30 نوع آنتی اکسیدان دارد و بررسی ها نشان داده است که مصرف چای احتمال ابتلا به سرطان کلیه را کاهش می دهد و افرادی که در روز یک فنجان چای می نوشند در مقایسه با افرادی که چای نمی نوشند 15 درصد کمتر دچار سرطان کلیه می شوند . فلاونیدها گروهی از پلی فنل ها هستند که به طور طبیعی در چای وجود دارند . به نظر می رسد سطوح بالای این پلی فنل ها در بدن می تواند علاوه بر ویروس ها با سرطان های لوزالمعده ، کولون ، مثانه ، پروستات وسینه نیز مقابله کند . در ژاپن خوردن حداقل 10 فنجان چای در روز با کاهش خطر سرطان معده همراه بوده است . همچنین مطالعات متعددی در ارتباط با تاثیر مثبت چای در پیشگیری از سرطان ریه و رحم انجام شده است .محققان ژاپنی معتقدند در میان مواد طبیعی ضد سرطان چای رتبه اول را دارد . درسال 1985 عده ای از دانشمندان درجه اول موسسه ملی ژنتیک ژاپن طی گزارشی اعلام کردند که در چای سبز ژاپن نوعی تانن وجود دارد که خاصیت ضد موتاسیون سلولی دارد و در نتیجه از عوامل ضد سرطان است . میان صدها نوع گیاهی که محققان ژاپنی دریک برنامه وسیع مطالعاتی به منظور یافتن بهترین و موثرترین گیاه ضد موتاسیون سلولی مورد بررسی قرار داده اند ، چای سبز در آزمایشگاه موثرترین ماده بوده است . بررسی ها نشان داده است افرادی که اغلب چای سبز می نوشند احتمال ابتلا به سرطان معده در آنها کمتر از دیگران است .

 

۶- تاثیر چای برسوخت و ساز بدن

چای یک نوشیدنی کم کالری است و یک فنجان چای حدود چهار کالری دارد . به علاوه چای متابولیسم را بیشتر می کند و با بالا رفتن سوخت و ساز بدن موجب می شود کالری بیشتری مصرف شود و چربی ها راحت تر و زودتر سوزانده شوند . مصرف چای موجب می شود آب بیشتری بنوشیم و آب از موادی است که برای شکسته شدن سلول های چربی لاز م است .چای به علت خاصیت ادرارآوری که دارد ، به دفع سموم بدن کمک می کند . البته افرادی که اضافه وزن دارند بهتر است چای را بدون قند و مواد شیرین کننده و چاشنی های پرکالری مصرف کنند .

 

۷- تاثیر چای برپوست

200 میلی لیتر چای ، 44 میلی گرم کافئین دارد که دریافت این مقدار کافئین می تواند در رفع خستگی بدن و به ویژه پوست به عنوان عضوی بسیار فعال کمک کند . خواص ضد سرطانی چای نیز از جمله مواردی است که می تواند در حفظ سلامت پوست موثر باشد ، به طوری که ترکیبات پلی فنلی موجود در چای مانع فعالیت ترکیبات سرطان زا به ویژه ترکیبات نیتروزی می شود که در فرآورده های گوشتی وجود دارد و این خواص آنتی اکسیدانی ، پیری زودرس پوست را به تاخیر می اندازد .

مطالعات نشان داده اند که بالا بودن چربی خون از عواملی است که فرآیند پیری را در بدن تسریع می کند و نوشیدن چای به خصوص کلسترول بدن را کاهش می دهد . به علاوه چای ، به دلیل کافئین بالایی که دارد ، یک محرک بوده و جریان خون را درسطح پوست افزایش می دهد و موجب دفع مواد زاید می شود که این کار ، هم خستگی پوست را کاهش می دهد و هم موجب تغذیه بهتر آن می شود و موجب می شود سلول ها شادابی خود را حفظ کنند .

 

۸- تاثیر چای بر کلیه

سلول های کلیه بیشترین تماس را با رادیکال های آزاد دارند و چای به دلیل داشتن آنتی اکسیدان از سلامت کلیه محافظت می کند . پلی فنول های موجود در چای سبز عملکرد کلیه را در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه بهبود می بخشند . پلی فنل ها ، آنتی اکسیدان هایی هستند که سلول های انسان را از آسیب محافظت می کنند . چای دارای مقادیر کم سدیم و مقدار زیادی پتاسیم است و از آنجا که بیماران مبتلا به بیماری کلیوی در مرحله پایانی باید مصرف پتاسیم خود را محدود کنند ، باید به این مسئله توجه داشته باشند .

 

۹- تاثیر چای بر حافظه

نوشیدن مرتب چای ، حافظه راتقویت کرده و راه جدیدی برای پیشگیری و درمان آلزایمر است . آلزایمر ، بیماری تحلیل برنده اعصاب است که در آن ماده ای شیمیایی به نام استیل کولین در مغز کم می شود . چای با مهار آنزیم کولین استراز ، روند آلزایمر را به تاخیر می اندازد .

 

۱۰- ... و اما چای داغ

چای را خیلی داغ نخورید . دلایلی در دست است که خوردن مایعات خیلی داغ ممکن است به مخاط گلو و نای آسیب برساند و به بروز سرطان منجر شود . بررسی ها نشان داده است افرادی که چای خیلی داغ می نوشند بیش از دیگران مستعد ابتلای سرطان نای هستند . تا چند سال پیش دانشمندان تصور می کردند شاید چای موجب سرطان نای می شود ولی بررسی های جدید نشان داده است که این ضرر چای مربوط به داغ بودن آن است . بنابراین برای حفظ سلامت و استفاده بیشتر از فواید چای بهتر است چای خیلی داغ نخورید .

 

۱۱- تاثیر چای برقند خون

دانشمندان ژاپنی ماده ای از چای سبز و سیاه جدا کرده اند که قند خون را کاهش می دهد . دانشمندان ژاپنی در عین حال که خواص بسیار خوبی را برای چای عنوان کرده اند معتقدند که هیچ یک از این خواص ناشی از یک ماده خاص در چای نیست ، بلکه تاثیر مجموعه ای از انواع مواد شفابخش موجود در چای است که به طور توأم و با هم در یک مجموعه این آثار را دارند .

 

۱۲- چای خاصیت ضد میکروبی دارد ؟

چای به دلیل داشتن انواع تانن که به آن طعم مخصوصی می دهد ، بدون تردید یک ضد باکتری و ضد ویروس است . در 1940 دانشمندان آمریکایی کشف کرده اند که تانن نوعی ویروس آنفلوآنزا را مختل می کند . همچنین تانن چای ، ویروس تب خال را مهارمی کند . تحقیقاتی که در کانادا انجام شد ، نشان داد چای در لوله های آزمایش تعداد زیادی از انواع ویروس های بیماری زا را غیرفعال می کند .

 

۱۳- خواص درمانی چای

بله ، چای نوشیدنی مفیدی برای تصفیه خون از طریق ازدیاد ترشحات کلیوی است ، به هضم غذا کمک می کند ، سبب نشاط ، بیداری و مانع خواب آلودگی می شود . چای خواص درمانی زیادی دارد که برخی از آنها را نام می بریم :

0 پیشگیری ، تسکین علایم و تسریع بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا

0 ضدعفونی کنننده و پیشگیری از بوی بد دهان

0 پیشگیری و کاهش اثرهای دیابت نوع دوم

0 کاهش علایم مواد حساسیت زا

0 کاهش علایم عارضه پارکینسون

0 بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کند کردن گسترش عفونت ویروس اچ . آی . وی در بدن

0 حفظ تعادل آب و الکترولیت های بدن

0 رفع خستگی و استرس

0 پیشگیری و التیام درد بیماری آرتروز

0 پیشگیری از پوکی استخوان

0 کند کننده روند پیری

0 جلوگیری از لخته شدن خون و رسوب چربی در رگ های خونی

0 افزایش متابولیسم و کمک به کاهش وزن

0 افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن

0 آثار ضد التهابی

0 تصفیه خون و کنترل فشار خون و کلسترول

0 بهبود عملکرد مغز و افزایش هوشیاری

 

۱۴- محتویات چای

برگ چای ، دارای کلسیم ، منیزیم ، سدیم ، پتاسیم ، پیگمان های فلاونیک ، بازهای پوریک ، تئوفیلین ، ویتامین ، کلروفیل ، تانن و کافئین است .

0 کافئین.

0 تیوفیلین : این ماده ساختاری همچون کافئین دارد که هم در چای سبز و هم سیاه موجود می باشد .آثاری مانند شل کردن عضلات نایژه های ریه ، افزایش جریان خون کلیه ها ، افزایش انقباض پذیری و کارایی عضلات قلب ، افزایش ضربان قلب ، کاهش فشارخون و آثار ضد التهابی دارد .

0 تانین : یک پلی فنول تلخ مزه است . که اثر آن در بدن آرام بخشی سیستم عصبی مرکزی است .

0 تیانین : در چای چند آمینو اسید وجود دارد اما بیشترین میزان اسید آمینه چای را تیانین تشکیل می دهد . عمده طعم چای به خاطر وجود همین ماده است .

0 کاتچین : این ماده بسیار مفید بوده و برای سلامتی بسیار سودمند است . کاتچین در چای سبز و سیاه وجود دارد اما میزان آن در چای سبز بیشتر است . این ماده ضد سرطان است ، موجب کاهش کلسترول خون شده و یک آنتی بیوتیک و آنتی ویروس قوی است و همچنین از افزایش فشارخون و افزایش قند خون جلوگیری می کند .

0 ویتامین های E و C و ویتامین های گروه B : ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که برای بدن بسیار مفید است . ویتامین C کاهش دهنده استرس بوده و علایم سرماخوردگی را کاهش می دهد . ویتامین های گروه B هم به متابولیسم کربوهیدرات ها کمک می کند .

0 فلوراید و فلووانوئید : فلوراید در استحکام دندان و فلووانوئید از ایجاد بوی بد دهان و فلووانوئید از ایجاد بوی بد دهان پیشگیری می کند .

0 همچنین چای حاوی فیبر ، کربوهیدرات ، لیپید و کاراتنوئید است .

 

۱۵- چطور چای دم کنیم ؟

روش دم کردن چای در عطر ، طعم و رنگ چای موثر است . طریقه دم کردن چای به روش چینی به این صورت است که آب را در سماور می جوشانند . به ازای هر فنجان چای یک قاشق چای خوری چای خشک را در قوری ریخته و کمی آب جوش روی آن می ریزند . مدت دو دقیقه در کناری گذاشته و پس از دو دقیقه آب آن را خالی می کنند . سپس قوری را از آب جوش پر کرده سه تا پنج دقیقه روی سماور می گذارند تا دم بکشد . با این کار چای مقدار زیادی از عناصر مضر خود را از دست می دهد .

چگونگی دم کردن چای سیاه : آب ر ابه درجه جوش رسانده ( 100 درجه سانتی گراد ) سپس روی چای می ریزیم . زمان دم کشیدن نباید کمتر از 30 ثانیه و طولانی تر از پنج دقیقه شود . زیرا پس از آن تانین چای به تدریج آزاد شده و اثر محرک کافئین را خنثی و طعم چای را نیز تلخ می کند .

چگونگی دم کردن چای سبز : دمای آب در این حالت باید 80 تا 85 درجه سانتی گراد باشد . به طور معمول هرچه کیفیت چای سبز بالاتر باشد ، دمای آب هم کمتر است . بهتر است قوری چای پیش از دم کردن با قراردادن قوری درون یک کاسه حاوی آب داغ ، گرم شود .

 

 

 

منبع : روزنامه سلامت